Class 36

Ram

Place

Entrance number

Name

Address

1st

201

S.H and C Williams

Pantycornant Farm, Glynogwyr

2nd

202

D.O.Vicary

TY OAKLEY FARM, HAFOD YR YNYS

3rd

 

S.H and C Williams

Pantycornant Farm, Glynogwyr

4th

204

ELINOR WILLIAMS

PANTYFID FARM, MARKHAM, BLACKWOOD

5th

207

ARTHUR DAVIES

 

6th

205

ELINOR WILLIAMS

Pantycornant Farm, Glynogwyr

7th

203

D.O.Vicary

TY OAKLEY FARM, HAFOD YR YNYS

8th

206

ARTHUR DAVIES

 
    

Class 37

Ram Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

208

S.H and C WILLIAMS

PANTYCORNANT FARM, GLYNOGWR

2nd

209

D.O.VICARY

TY OAKLEY FARM, HAFOD YR YNYS

3rd

213

ARTHUR DAVIS

 

4th

210

D.O.VICARY

TY OAKLEY FARM, HAFOD YR YNYS

5th

211

ELINOR WILLIAMS

 

6th

212

ELINOR WILLIAMS

 
    

Class 38

One Ewe

Place

Entrance number

Name

Address

1st

214

S.H AND C WILLIAMS

PANTYCORNANT FARM, GLYNOGWR

2nd

215

S.H AND C WILLIAMS

PANTYCORNANT FARM, GLYNOGWR

3rd

216

D.O.VICARY

TY OAKLEY FARM, HAFOD YR YNYS

4th

220

ARTHUR DAVIS

 

5th

217

D.O.VICARY

TY OAKLEY FARM, HAFOD YR YNYS

6th

218

ELINOR WILLIAMS

 

7th

221

ARTHUR DAVIS

 

8th

219

ELINOR WILLIAMS

 
    

Class 39

One Ewe Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

222

S.H AND C WILLIAMS

PANTYCORNANT FARM, GLYNOGWR

2nd

224

D.O.VICARY

TY OAKLEY FARM, HAFOD YR YNYS

3rd

226

ELINOR WILLIAMS

 

4th

228

ARTHUR DAVIS

 

5th

229

ARTHUR DAVIS

 

6th

227

ELINOR WILLIAMS

 
    

Championship for the Best Exhibit in the Welsh Mountain Sheep Classes

1s

The Western Mail Perpetual Challenge Trophy for the Best Exhibit in the Welsh Mountain Sheep Classes

 

Entrance number

Name

Address

Champ

214

S.H AND C WILLIAMS

PANTYCORNANT FARM, GLYNOGWR

Reserve

201

  

Class 40

Ram

Place

Entrance number

Name

Address

1st

236

E.O.WILLIAMS

 

2nd

230

M.D AND D.L EVANS

THE GABLES, LLANVIHANGEL

3rd

234

MESSRS PALMER AND HAYWARD

 
    

Class 41

Ram Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

242

J GRIFFITHS

 

2nd

247

E.O.WILLIAMS

 

3rd

240

MISS BETHAN EMMA DAVIS

BRYN YR EGLWYS, LLANFYNDD

    

Class 42

One Ewe

Place

Entrance number

Name

Address

1st

433

  

2nd

258

E.O.WILLIAMS

 

3rd

249

MISS BETHAN WILLIAMS DAVIS

BRYN YR EGLWYS, LLANFYNDD

    

Class 43

One Ewe Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

260

M.D AND D.L.EVANS

THE GABLES, LLANVIHANGEL

2nd

262

MISS BETHAN EMMA DAVIS

BRYN YR EGLWYS, LLANFYNDD

3rd

261

M.D AND D.L.EVANS

THE GABLES, LLANVIHANGEL

    

2s

The Black Welsh Mountain Sheep Breaders Association breed champion rosette for the best registered exhibit in the section

 

Entrance number

Name

Address

Champ

433

E.O.WILLIAMS

 

Reserve

260

M.D AND D.L.EVANS

 
    
 

The Richard Evans-Bevan Perpetual Challenge Tankard for the Best Exhibit in the Black Welsh Mountain Sheep Classes

 

Entrance number

Name

Address

Champ

433

E.O.WILLIAMS

 

Reserve

260

M.D AND D.L.EVANS

 

Class 44

Ram

Place

Entrance number

Name

Address

1st

429

OLIVER HAYES SPARKS

 

2nd

271

T.R.HARRIS

REDLAND FARM, BONVILSTON, CF56TQ

3rd

   
    

Class 45

Ram Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

272

T.R.HARRIS

REDLAND FARM, BONVILSTON, CF56TQ

2nd

   

3rd

   
    

Class 46

One Ewe

Place

Entrance number

Name

Address

1st

431

OLIVER HAYES SPARKS

 

2nd

432

OLIVER HAYES SPARKS

 

3rd

275

T.R.HARRIS

REDLAND FARM, BONVILSTON, CF56TQ

    

Class 47

One Ewe Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

277

T.R.HARRIS

REDLAND FARM, BONVILSTON, CF56TQ

2nd

436

T.R.HARRIS

REDLAND FARM, BONVILSTON, CF56TQ

3rd

278

T.R.HARRIS

REDLAND FARM, BONVILSTON, CF56TQ

    

Championship for the Best Exhibit in the Suffolk Sheep Classes

3s

The Edwards Geldard Perpetual Challenge Trophy for the Best Exhibit in the Suffolk Sheep Classes

 

Entrance number

Name

Address

Champ

276

T.R.HARRIS

REDLAND FARM, BONVILSTON, CF56TQ

Reserve

431

OLIVER HAYES SPARKS

 

Class 48

Ram

Place

Entrance number

Name

Address

1st

280

JON AND BRIDGET BOOKER

CAE CADNO, TALIARIS, LLANDEILO, CARMS, SA197DP

2nd

281

JON AND BRIDGET BOOKER

CAE CADNO, TALIARIS, LLANDEILO, CARMS, SA197DP

3rd

279

T.L.PRICHARD

 
    

Class 49

Ram Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

283

JON AND BRIGET BOOKER

CAE CADNO, TALIARIS, LLANDEILO, CARMS, SA197DP

2nd

284

JON AND BRIGET BOOKER

CAE CADNO, TALIARIS, LLANDEILO, CARMS, SA197DP

3rd

   
    

Class 50

One Ewe

Place

Entrance number

Name

Address

1st

286

ANDREW THOMAS

 

2nd

   

3rd

   
    

Class 51

One Ewe Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

287

JON AND BRIDGET BOOKER

CAE CADNO, TALIARIS, LLANDEILO, CARMS, SA197DP

2nd

288

JON AND BRIDGET BOOKER

CAE CADNO, TALIARIS, LLANDEILO, CARMS, SA197DP

3rd

   
    

4s

The Mary Homfray Perpetual Challenge Trophy for the Best Exhibit in the Texel Sheep Classes

 

Entrance number

Name

Address

Champ

283

JON AND BRIDGET BOOKER

CAE CADNO, TALIARIS, LLANDEILO, CARMS, SA197DP

Reserve

280

JON AND BRIDGET BOOKER

CAE CADNO, TALIARIS, LLANDEILO, CARMS, SA197DP

Class 52

Ram

Place

Entrance number

Name

Address

1st

289

T.L.PRICHARD

 

2nd

   

3rd

   
    

Class 53

Ram Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

290

T.L.PRICHARD

 

2nd

   

3rd

   
    

Class 54

One Ewe

Place

Entrance number

Name

Address

1st

291

T.L.PRICHARD

 

2nd

437

OLIVER HAYES SPARKS

 

3rd

   
    

Class 55

One Ewe Lamb

Place

Entrance number

Name

Address

1st

292

T.L.PRICHARD

 

2nd

   

3rd

   
    

The Champman and Frearson Challenge Cup

 

Entrance number

Name

Address

Champ

289

T.L.PRICHARD

 

Reserve

291

T.L.PRICHARD